A logopédus válaszol: Cumizás. Jó vagy rossz a gyereknek? Érvek és ellenérvek a cumizás mellett és ellen.
Amikor családalapításon gondolkodunk, különböző elvek fogalmazódnak meg bennünk a gyermekneveléssel kapcsolatban, például mit fogsz és mit nem fogsz engedni. Határozottan igyekszel majd kiállni ezen elvek mellett, azonban ahogy megszületik a gyermek, ezeknek egy része szertefoszlik.
Igyekszünk mindennek utánaolvasni, megbeszélni családtagokkal, szülőkkel, szakemberekkel , hogy mit és hogyan tegyünk majd. Az egyik ilyen mumus kérdés, amit nagyon nehéz eldönteni, hogy kapjon-e a gyermek cumit vagy sem.
Nézzük az érveket, mi szól mellette:
A legtöbb csecsemőnek erős szopási reflexe van. A szoptatás, ujjszopás és cumizás kielégíti ezt, megnyugtatja a babát, segíti az elalvásban is. Tehát a cuminak a megnyugtatásban van kulcsfontosságú szerepe. Ha orvosi vizsgálatra kerül sor, vérvételre, vagy hosszú útra megyünk, esetleg sokat fáj a pici hasa, a cumi segíti a gyermeket, hogy komfortosabban érezze magát. Kutatásokból az is kiderült, hogy segít a bölcsőhalál (SIDS - Sleep-Related Infant Deaths) megelőzésében. Amíg nem hátráltatja a normál ütemű beszédfejlődést, nincs állandóan a gyermek szájában és nem okoz fogazati vagy harapási elváltozást, a cumi elfogadható, de csak 3 éves korig.
Tehát a cumi mellett szóló érvek:
megnyugtatás
új helyzetekben (orvosi vizsgálat, vérvétel stb.) segíti a gyermeket, hogy komfortosabban érezze magát
csökkenti a bölcsőhalál fellépésének kockázatát
Nézzük most az ellenérveket:
A cumi anatómiailag, anyagában és keménységében is eltér a mellbimbótól és a melltől. Emiatt befolyásolhatja a fogak, a szájpad, a felső és alsó állkapocs fejlődését. A szoptatásra is negatívan hathat a korán elkezdett cumizás, nehezen tanulja meg a pici az emlőről való szopást.
A cumi hatására torlódhatnak a fogak, összeszűkülhet a felső állkapocs, megemelkedhet a szájpad. A cumi a száj alsó részébe kényszeríti a nyelvet, ennek következtében a felső állcsont nem tud megfelelően fejlődni. Az ujjszopás következtében ugyanezek a problémák jelenhetnek meg. Főleg 3 éves kor után nagy a veszélye ezeknek a kialakulására, fennmaradására. 3 éves korig automatikusan korrigálódhat még az elváltozás, ha cumizásról illetve az ujjszopásról leszoktatjuk a gyermeket.
A cumizás és az ujjszopás következtében nyitott harapás alakulhat ki, mert az ujjak és a cumi távol tartják a fogakat egymástól. További negatív következmény a nyelvlökéses nyelés kialakulása, amely negatívan befolyásolja a gyermek beszédét. Nyelvlökéses nyelés során a nyelv a frontfogak közé csúszik, folyamatosan nyomást gyakorol a fogazatra, emiatt különféle harapási rendellenességek alakulhatnak ki (pl. nyitott harapás).
Cumifüggővé válhat a gyermek, ha állandóan a szájában van a cumi. Ez a beszédét befolyásolhatja, a hangokat az eredeti helyükhöz képest máshol fogja képezni, emiatt érthetetlenebb lehet a beszéd. Kutatásokból az is kiderült, hogy a cumizás növelheti a középfülgyulladás kialakulásának esélyét. Az állandó szívó mozgás a felgyülemlett váladékot az orrból és torokból a fülbe juttathatja. Ha a gyermeke visszatérő fülfertőzéstől szenved, érdemes a cumi elhagyását megfontolni.
A cumi ellen szóló érvek:
negatívan hathat a szoptatásra a korán elkezdett cumizás
anatómiai elváltozásokat okozhat a fogazatban és nyelésben
nyelvlökéses nyelés alakulhat ki
nő a középfülgyulladás kialakulásának esélye
cumifüggővé válhat, minden helyzetben igényelni fogja
bizonyos szinten negatívan befolyásolja a beszédfejlődést
Minden szülő maga dönti el, hogy ad-e cumit a gyermekének vagy sem. Nem kell démonizálni a cumit: van olyan gyermek, aki igényli, és van olyan gyermek, akinek egyáltalán nincs szüksége rá. Fontos, hogy következetesek legyünk, ha a cumi mellett döntünk: szabjunk határokat hogyan és meddig lehet. A fentebb leírtak hasznosak lehetnek ebben.
Segíthetünk?
Ha kérdésed van a témában, vagy úgy gondolod segítségre van szükséged, fordulj bizalommal logopédusainkhoz!
Felhasznált irodalom:
SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Expansion of Recommendations for a safe Infant Sleeping. American Academy of Pediatrics, 2011. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22007004/
https://www.webbeteg.hu/cikkek/csecsemo_gyermekneveles/5770/cumi-jo-a-gyereknek
https://fajdalomportal.hu/cikkek/473/a-kozepfulgyulladas-okozta-fajdalom-csillapitasa
Vassné Kovács Emőke, Rehák Gizella, Vizkelety Tamás (2015): A nyelvlökéses nyelés. Eötvörs Józsed Kiadó, Budapest.
https://semmelweis.hu/mental/files/2018/06/phd_poszter_cumis.pdf
Коментарі